Strona główna Strefa pacjenta Artykuły Rejestracja wizyt E-booki Science zone

 

 

 

12 Błędnych Paradygmatów Współczesnej Medycyny

 

Odżywianie:

Odżywianie - produkty jadalne vs. niejadalne

Rola glutaminy
Odżywianie i stymulacja mózgu
Len - Polskie Złoto
Dieta dr Budwig
Dieta Optymalna dr Kwaśniewskiego
Dieta Gersona

 

 

Choroby:

O przyczynach nerwicy
Klątwa faraonów czy grzybica?
Borelioza

 

 

Biochemia:

Wykład Ogólnowprowadzający
Przemiany węglowodanów
Przemiany tłuszczów
Aminokwasy
Regulacja szlaków
Frakcje lipidowe krwi !
Regulacja przemian cukrów i tłuszczów
Oddech a zakwaszenie
Oddychanie a zakwaszenie 2
Pij, bracie, pij
Jak smakują elektrony, czyli równowaga oksydoredukcyjna
O przyczynach starzenia się
Nowotwór (Rak)

 

 

Różne artykuły:

Mój pierwszy maraton rowerowy

 

 

 

Dieta Gersona

 

 

Dieta Gersona to element nieco kontrowersyjnego podejścia do diety w chorobie nowotworowej. Jest to jedynie jeden z elementów całego zintegrowanego podejścia, które nie jest stosowane przez medycynę akademicką. Jest ona trudna do zastosowania, a w połączeniu z pozostałymi elementami tego podejścia, jeszcze trudniejsza. Nie mam osobistych doświadczeń dotyczących tej diety, więc trudno mi ją polecać. Trzeba zachować ostrożność choćby  z tego powodu, że jest to dieta eliminacyjna - drastycznie eliminuje białko i tłuszcz ograniczając się do spożywania świeżo wyciśniętych soków owocowych o wysokim (wysoko ujemnym) potencjale redoks i zachowanej aktywności enzymatycznej zawartych w tych sokach enzymów.

Piszę o niej, gdyż mimo wszystko jest w niej pewna logika, o której warto napisać parę słów.

Nowotwór to zespół komórek, które do wzrostu potrzebują dużej ilości cukru jako paliwa i glutaminy jako budulca. Pobiera on z krwi ww. składniki znacznie szybciej niż komórki zdrowe. W zdecydowanie mniejszym stopniu spalają one tłuszcz jako paliwo (nie jest to jednak reguła  - są takie typy nowotworów, które odżywiają się również tłuszczem).

Naturalnym pomysłem na dietę w chorobie nowotworowej jest więc ograniczenie tych składników. Dieta Optymalna de Kwaśniewskiego to propozycja na ograniczenie węglowodanów. Trzeba jednak pamiętać, że pewnej ilości węglowodanów organizm potrzebuje, choćby na potrzeby krwinek czerwonych, i zawsze wytworzy sobie cukier z białka, jeśli będzie potrzebować. Dieta Optymalna nie będzie więc nigdy całkowicie eliminacyjna, chyba żeby również wyłączyć białko. Dieta Gersona to propozycja na ograniczenie białka i tłuszczów, które są źródłem acetylo-CoA i glutaminy - czyli substancji budulcowych dla komórek nowotworowych. Organizm nie wytworzy tych składników z cukru, więc rozpoczyna się proces chudnięcia. Komórki nowotworowe, jeśli zajdą inne sprzyjające okoliczności, mogą zacząć ginąć w tych warunkach. Rozpoczyna się swoisty wyścig - kto kogo zagłodzi: pacjent raka czy rak pacjenta....

 

 

 

 

 

 

 

 

Umawianie wizyt:     

tel. 61 843 60 00 - w godzinach pracy gabinetu (zmiennych)

lub bezpośrednio na telefon komórkowy:  606 412 500